Брекети: крок до ідеальної усмішки
Зубні брекети — це спеціальні пристосування, які кріпляться на передню або задню поверхню одиниць і з допомогою дуги з'єднуються в єдину систему. Такі конструкції слугують для виправлення прикусу і різних ортодонтичних дефектів, з їхньою допомогою вдається поліпшити естетичний вигляд усмішки, усунути «щербинки» і скорегувати неправильне положення зубного ряду.
Поставити брекети є найдієвішою методикою сучасного ортодонтичного лікування, адже дає змогу виправити навіть тяжкі дефекти верхньої й нижньої щелепи. Конструкції виготовляються з різних матеріалів, що дає змогу підібрати для кожного пацієнта варіант з оптимальними зовнішніми характеристиками й ціною.
Брекет-система: принцип роботи
Під словом «брекети» мається на увазі лише одна складова конструкції — пластинки, що приклеюються до зубів. Крім цього система складається з металевої дуги, лігатур, пружин або інших компонентів.
Принцип роботи:
- Конструкції чинять тиск на коронку, в результаті чого відбувається зміщення зубного ряду в необхідному напрямку. Кожна одиниця знаходиться в альвеолі — природному заглибленні в щелепі, а її корінь утримується в лунці завдяки періодонтальним волокнам. Такі волокна також виконують функцію амортизування, що дає зубу змогу здійснювати мікрорухи в будь-яких напрямках.
- На корінь одиниці чиниться певний тиск, внаслідок якого відбувається поступове і нетравматичне її зміщення. Процес відбувається дуже повільно, що дає змогу уникнути сильного болю й запобігти низці неприємних наслідків.
Під час лікування в організмі дотримується баланс між формуванням і руйнуванням кісткової тканини й забезпечується поступальне зміщення зубного ряду.
Навіщо ставити брекети: чи впливає ціна на рішення
Деякі пацієнти впевнені, що вартість брекетів висока і такі системи потрібно носити лише при вираженому порушенні прикусу. Однак виправлення вимагає і неправильне положення окремих одиниць, і незначні діастеми і треми (проміжки між зубами).
Відсутність своєчасного ортодонтичного лікування несе низку ризиків для здоров'я:
- Скрученість зубів порушує гігієну порожнини рота, що призводить до розвитку зубного каменю, частого карієсу та захворювань ясен. Все це може стати причиною раннього випадання зубів та атрофії кісткової тканини.
- Неправильний прикус нерідко стає причиною нічного апное (короткочасної зупинки дихання) або проблем із носовим диханням.
- При неправильному положенні зубів у ряду відбувається нерівномірний розподіл навантаження. В результаті деякі одиниці руйнуються набагато швидше, що призводить до їхньої ранньої втрати.
- Порушення прикусу часто перешкоджає нормальному змиканню щелеп, а це веде до болю та клацань у ділянці скронево-лицевого суглоба.
- Порушується процес пережовування їжі, що спричиняє різні захворювання ШКТ.
Тож ціна брекетів — важливий чинник, проте не є ключовим у прийнятті рішення про встановлення.
Коли спеціалісти «C.D. Clinic» радять ставити брекети (ціна в Києві доступна)
Встановлення конструкцій знадобиться у таких випадках:
- Різні порушення прикусу.
- Скупченість та викривленість зубного ряду.
- Незмикання щелеп.
- Передні зуби, що випирають.
- Діастеми (проміжки між передніми зубами) та треми (проміжки між бічними зубами).
- Випирання нижньої щелепи.
- Підвищене стирання емалі.
- Болі у скронево-щелепному суглобі.
- Створення місця для встановлення імплантату (у випадку давно втрачених зубів).
Таке ортодонтичне лікування підійде не всім пацієнтам, тому попередньо потрібна консультація лікаря-ортодонта. Зазвичай, від брекет-системи відмовляються за наявності наступних протипоказань:
- Кісткові аномалії.
- Цукровий діабет.
- Захворювання імунної системи.
- Онкологічні патології.
- Психічні розлади.
Тимчасовими обмеженнями для лікування є запальні захворювання ясен, бруксизм (нічний скрегіт зубами), погана гігієна ротової порожнини, карієс та алергічні реакції.
Скільки коштують брекети: різновиди
У сучасній стоматологічній практиці можна поставити понад 1000 різновидів ортодонтичних систем. Умовно всі типи конструкцій можна поділити на кілька категорій.
З урахуванням конструктивних особливостей виділяють такі системи:
- лігатурні — з додатковими елементами кріплення (лігатурами);
- самолігуючі (безлігатурні) — без елементів кріплення.
Залежно від місця фіксації розрізняють такі види брекетів:
- вестибулярні — кріпляться на передній, видимій частині зубів;
- лінгвальні — встановлюються із внутрішньої сторони.
Окрема класифікація конструкцій виконується з урахуванням матеріалу виготовлення. Вирізняють:
- Металеві. Універсальні системи, що підходять для виправлення будь-яких ортодонтичних дефектів. Відрізняються надійністю та доступною вартістю брекетів, допомагають скоротити терміни лікування. Однак у них є недолік — вони дуже помітні з боку, тому вважаються найменш естетичними.
- Керамічні. Міцні та надійні конструкції з кераміки, що мають білий колір. Завдяки цьому менш помітні на зубах, легко витримують тривале носіння. Коштують дорожче за металеві, але не вимагають тривалого звикання. Недоліком матеріалу є крихкість при тиску, тому під час носіння керамічних виробів доведеться виключити з раціону будь-яку тверду їжу.
- Сапфірові. Конструкції з прозорої кераміки (монокристалічного алюмінієвого оксиду), які практично не помітні на зубах. Саме тому їх вважають найестетичнішим варіантом лікування. Такі вироби атравматичні та гіпоалергенні, комфортні в носінні й не вимагають тривалого звикання. Мінус — досить висока вартість.
Найчастіше застосовуються комбіновані варіанти брекетів. Наприклад, у видимій зоні посмішки використовуються керамічні/сапфірові конструкції, а на бічних зубах — металеві. Це дає змогу знизити вартість виробів на 2 щелепах та одночасно покращити їхні зовнішні характеристики.
Як вибрати брекети: поради спеціалістів «C.D. Clinic»
Під час підбору відповідних конструкцій ми рекомендуємо ґрунтуватися на кількох умовах:
- рівень естетичності;
- рівень комфорту, надійності та швидкості лікування;
- конструктивні особливості;
- ціна брекетів.
Найчастіше вибір починається з визначення очікуваного рівня естетики. Наприклад, для когось цей параметр має не таке значення, як тривалість та ціна лікування — для таких пацієнтів чудово підійдуть металеві системи. Сапфірові, керамічні чи лінгвальні — менш помітні, тому їх частіше обирають пацієнти, які хочуть уникнути зайвої уваги оточення.